داوران فوتسال و فوتبال ساحلی مازندران

آموزش داوران فوتسال و فوتبال ساحلی استان مازندران

درباره وبلاگ


موضوعات

پیوندهای روزانه

اعلام اسامي داوران تيمهاي ايراني ليگ قهرمانان آسيا 2011

اعلام اسامي داوران تيمهاي ايراني ليگ قهرمانان آسيا 2011

كنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه اي اسامي داوران ديدارهاي تيمهاي ايراني در ليگ قهرمانان آسيا 2011 را اعلام كرد.

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، اسامي داوران الاتحاد  عربستان –پيروزي  از گروه C   ليگ قهرمانان آسيا كه در تاريخ 11 اسفند 89 در شهر جده عربستان برگزار مي شود به شرح زير است :

 ناظر بازي : محمد عباس عبدالرزاق از بحرين

ناظر داوري :عبدالكريم سعيد هسونه از اردن

داور : صالح سوبخيدين از مالزي

كمك داور اول : محمد صبري از مالزي

كمك داور دوم : محمد كميل از مالزي

داور چهارم : سوبرامانيام سيتهارانجانان از مالزي

اسامي داوران پيروزي- الوحده امارات از گروه C   ليگ قهرمانان آسيا كه در تاريخ 25 اسفند 89 در ورزشگاه آزادي تهران برگزار مي شود به شرح زير است :

ناظر بازي : سلمان محمد نمشان از عربستان

ناظر داوري:ويكتور كولپاكوف از قرقيزستان

داور : مينورو توجو از ژاپن

كمك داور اول : توشيوكي ناگي از ژاپن

كمك داور دوم : كاشيرو مياجيما از ژاپن

داور چهارم : روان آروموگان از هند

 اسامي داوران ديدار الهلال عربستان و فولاد سپاهان ايران از گروه A   ليگ قهرمانان آسيا كه در تاريخ 10 اسفند 89 در رياض عربستان برگزار مي شود به شرح زير است :

 

 ناظر بازي : طلال مهد علي ال سوايلمين از اردن  

ناظر داوري:حسين غضنفري از كويت

داور : روشن ايرماتوف از ازبكستان

كمك داور اول : رسولوف از ازبكستان

كمك داور دوم : باخادير كوچكاروف از قرقيزستان

داور چهارم : ويكتور سرازيدينوف از ازبكستان

 اسامي داوران ديدار فولاد سپاهان ايران و الجزيره امارات از گروه A   ليگ قهرمانان آسيا كه در تاريخ 24 اسفند 89 در اصفهان برگزار مي شود به شرح زير است :

ناظر بازي : مبارك مهندي از قطر

ناظر داوري:محمد حمد السوويل از عربستان

داور : عبدالمالك بن عبدالبشير از سنگاپور

كمك داور اول : مايدين بن پيرمحمد از سنگاپور

كمك داور دوم : تانگ يو مون از سنگاپور

داور چهارم : سوخبير سينگ از سنگاپور

مراسم معرفه حسین عسگری انجام شد

مراسم معارفه حسین عسگری انجام شد

image[مراسم معارفه سرپرست جدید کمیته داوران صبح امروز در کمیته داوران انجام شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، این مراسم با حضور کفاشیان، تاج ، ملک آباد و اعضای کمیته داوران انجام شد و ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مسعود عنایت رئیس قبلی کمیته داوران مراسم معارفه حسین عسگری برگزار شد .

شهبازی سرپرست موقت کمیته داوران/ تاج یا شفق رئیس می‌شوند

شهبازی سرپرست موقت کمیته داوران/ تاج یا شفق رئیس می‌شوند

هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در نشست غیررسمی خود پیشنهاد انتخاب مصطفی شهبازی به عنوان سرپرست موقت کمیته داوران و عهده‌دار شدن ریاست این کمیته از سوی مهدی تاج و ناصر شفق به عنوان عضو هیئت رئیسه را بررسی کرد.

به گزارش سایت داوران ایران، به نقل از خبرگزاری مهر، در این نشست که ظهر امروز دوشنبه در غیاب علی کفاشیان و فریده شجاعی و با حضور مهدی تاج، هادی آیت اللهی، ناصر شفق، علی فتح الله زاده و غلامرضا بهروان در محل فدراسیون فوتبال برگزار شد، اعضا پیشنهاد انتخاب مصطفی شهبازی رئیس پیشین کمیته داوران استان تهران به عنوان سرپرست موقت کمیته داوران فدراسیون فوتبال را مطرح و مورد بحث و بررسی قرار دادند.

همچنین در این جلسه مقرر شد حسین عسگری، اسماعیل صفیری و فریدون اصفهانیان به عنوان اعضای کمیته داوران کار چیدمان، نظارت، آموزش و … داوری مسابقات را برعهده بگیرند.

در این نشست همچنین موضوع اساسنامه فیفا مبنی بر عضویت رئیس کمیته داوران در هیئت رئیسه فدراسیون مطرح و براین اساس مقرر شد از بین مهدی تاج و ناصر شفق یک نفر ریاست کمیته داوران را برعهده بگیرد.

تصمیم گیری نهایی در خصوص وضعیت کمیته داوران به بعد از بازگشت علی کفاشیان ازقطر موکول شد و قرار است در جلسه روز چهارشنبه پیشنهادات غیررسمی هیئت رئیسه فدراسیون نهایی و اعلام شود

هفته 21 برتر فونسال

کمیته داوران فدارسیون، اسامی داوران هفته بیست و یکم لیگ برتر فوتسال را اعلام کرد.

 به گزارش سایت رسمی فدراسیون

چهارشنبه 22/10/89

علم و ادب سایپا – دبیری تبریز

حسین شاهمرداری – مهران جعفری – جم تاج مهجور – علی کلبای نژاد

23/10/89

فولاد ماهان سپاهان – کیش ایر قم

علیرضا سهرابی – حسین شهرآبادی – حسین امیری – بهروز سامی

پیروزی تهران – فیروز صفه

محمود نصیرلو – سیدصادق موسوی – بهلول اسحاقی – ایمان باستان

شرکت ملی حفاری – لبنیات ارژن شیراز

علیرضا رجبی – علیرضا عبدالغنی – علی حفیظی – محمد بیاتی

راه ساری – گسترش فولاد تبریز

علیرضا فولادی – فرهاد حسینیان – رضا فلاح زاده – رضا ترابی

 

اسماعیل صفیری: داوران ما در اندازه‌ای نبودند که به جام ملت‌ها بروند

کارشناس داوری فوتبال گفت: روی هم رفته عملکرد داوران‌مان در نیم فصل اول بد نبود و اشتباه هایی هم صورت گرفت که اجتناب ناپذیر است.

اسماعیل صفیری، درباره عملکرد داوران در نیم فصل اول اظهار کرد: روی هم رفته عملکرد داوران‌مان بد نبود. یک سری اشتباه هایی صورت گرفت، ولی به هر حال آنها هم اجتناب ناپذیر است. باید سعی کنیم که از اشتباه هایمان درس بگیریم و بتوانیم روز به روز داوری‌مان را بهتر کنیم. داوری ما هنوز جا برای کمتر اشتباه کردن و پیشرفت کردن دارد.

کمک داور بین المللی سابق فوتبال ایران در مورد اظهارنظرهای مربیان و داوران لیگ نسبت به یکدیگر اظهار کرد: هر چیزی باید جای خودش باشد. مربیان ما باید در مورد طرز بازی تیم ها، تاکتیک بازی و فوتبال نظر بدهند. داوران هم باید قضاوت کنند و اصلا لزومی ندارد که داوران ما مصاحبه کنند. این چیزی است که در کشور ما بد جا افتاده و داوران مصاحبه می کنند. اصلا هیچ جای دنیا این طور نیست. داور کارش قضاوت است. در مورد داوران هم باید اهل فن قضاوت کنند. داور نباید از خودش دفاع کند و یا مصاحبه کند که بخواهد حقانیت خودش را ثابت کند. آن قدر آدم کارشناس و کار بلد داریم که بخواهند بی طرفانه در مورد قضاوت داوران نظر بدهند.

صفیری درباره علت این اظهارنظرها گفت: به نظر من مربیان ما با توجه به مسوولیتی که دارند می خواهند مصاحبه کنند و وارد مسایل داوری می شوند. چون حس می کنند از مسایل داوری ضربه می خورند و امتیازهایی را از دست می دهند. ولی همان مربیان هم ممکن است یک روز از اشتباه داوری سود ببرند.

وی در ادامه افزود: داوران ما نباید هر تصمیمی را که می گیرند توجیه کنند و بگویند که تصمیمشان درست است یا در مقابل هر کس که می خواهد کارشان را به نقد بکشد موضع بگیرند و راسا جواب او را بدهند. به هر حال کمیته داوران و فدراسیون فوتبال وجود دارد و آنها هم وظیفه شان این است که هم به ضعف داوران بپردازند هم نقطه قوتشان را مطرح کنند و از همه مهم تر وظیفه شان این است که موضع داورانشان را تقویت کنند و اجازه ندهند هر کسی وارد حریم داوری بشود. فکر می کنم جامعه فوتبال ما راضی باشد که اگر یکی اشتباه می کند مرجع مورد نظر به آن رسیدگی کند.

او هم چنین در رابطه با حضور نیافتن داوران ایرانی در جام ملت های آسیا بیان کرد: AFC یک پروسه ای دارد با عنوان داوران الیت یا نخبگان. کنفدراسیون فوتبال آسیا به این نتیجه رسیده که فایده ندارد داوری هر کشوری سهمیه داشته باشد و داوری کند و متوجه شد که با این طرز داوری کردن، داوری های آسیا به جایی نمی رسد. به همین علت سیستم نخبگان را اجرا کرد و گفت که از داوران کمتری در مسابقات بیشتری استفاده می کند تا آنهایی که می توانند با این در صحنه بودن خودشان را مطرح کنند. با اجرای این طرح یک فرآیندی را برای جام جهانی و جام ملت ها شروع کرد و در مورد حضور نیافتن داوران ما در جام ملت ها باید به عقب برگردیم و ببینیم که عملکرد داوران‌مان در این مدت چگونه بود. پس از این که آقای مرادی بازنشست می شود، آسیا با توجه به عملکرد داوران‌مان داوری های آنها را در اندازه ای ندیده که بخواهد در جام ملت ها دعوت کند.

این کارشناس فوتبال با اشاره به این که انتخاب نشدن داوران ایرانی برای جام ملت ها به عملکردشان در لیگ مربوط نمی شود ادامه داد: AFC توجه به مسابقاتی که داوران می روند آنها را انتخاب می کند. به هر حال آنها داوران را مدت ها زیر نظر دارند و این داوران پرونده و کارنامه دارند و در طول مسابقاتی که در خارج از کشور به آنها واگذار می شود عملکردشان را تجزیه و تحلیل می کنند. همانطور که یک مربی می خواهد بهترین بازیکنانش در زمین باشند کمیته داوران هم باید بهترین داورانش را در زمین استفاده کند تا بتوانند به درستی قضاوت کنند.

بیانیه سایت رسمی باشگاه شاهین بوشهر در حمایت از بخشی زاده

سایت رسمی باشگاه شاهین بوشهر ضمن دلجویی از سعید بخشی زاده داوری که از سوی کمیته داوران به سبب قضاوت اشتباه  در بازی ذوب آهن ومس کرمان محروم شده است، از مسئولان فدراسیون می‌خواهد تا این سرمایه فوتبال کشور را برای بازگشت تنها نگذارند.
مشق خواستن را مروری هزارباره کن

بیانیه سایت رسمی باشگاه شاهین پارس جنوبی بوشهر

دنیای عجیبی است. گاهی آدم ها به پای آنچه به آن عشق می ورزند، خیلی چیزها را می ریزند. زمانه لنگ لنگان می آید وبال آرزوهایت را قیچی می کند. این درد نیست شاید هم درمان باشد. باختن در فرهنگ ورزش یعنی بستری برای پریدن واوج گیری مجدد.ا مروز سعید بخشی زاده به سبب اشتباهی، تنها مانده است. این تنهایی دردآور محصول فوتبالی است که غالب ارکانش ایراد دارند و برپایه همین ایرادات هم چرخش چرخیده است.
مکتب شاهین مکتب اخلاق مداری است. از آ ن روزی که سوت همین داور جوان، چشم بوشهری ها خیس کرد مدتی گذشته  و امروز که قربانی شدن او در این فضا را می بینیم به خود می لرزیم که داریم به کجا می رویم؟ بخشی زاده اشتباه کرده است و تاوان این اشتباه را می دهد اما فوتبال ما برای اینکه او به این جایگاه برسد کم هزینه نکرده است. سعید بخشی زاده سرمایه این فوتبال است و نباید با او آنی شود که چمن فوتبال را سیاه ببیند.  بغض فروخورده اش در این روزها، پر از درد است و ما واین مردمان دریا دل دیار خلیج همیشه فارس برای بازگشتش به روزهای خوب و روشن، شانه همدردی پهن می کنیم تا برگردد و بازهم در این فوتبال نفس بکشد.
قربانی شدن بخشی زاده ها را هیچگاه نخواسته ونمی خواهیم. در سلامت نفس او تردیدی نیست. امیدواریم مسئولین هم برای بازگشت وی به سطح اول
فوتبال کشور تلاش نمایند.
برای این داور عزیز و هموطن خوبمان هم می نویسیم: گذر روزگار پراست از بازیهای اینچنینی. خودت را ببخش و برگرد. فوتبال عرصه کینه و انتقام نیست. خودت را قصاص نکن. حوالی همین روزهای درد آور و لبریز از تنهایی مشق خواستن را مروری هزار باره کن تا بازگشتت چشم ها را خیره کند. سپیدترین روزها را برایت آرزومندیم.

با تشکر از باشگاه شاهین بوشهر بخاطر حمایت از جامعه داوری

منوچهر نظری: صلح و صفا را بین داوران ایجاد کنید

کارشناس داوری فوتبال گفت: کمیته داوران باید با برگزاری نشست مشترک بین مربیان و داوران صلح و صفا ایجاد کند.

منوچهر نظری از داوران با سابقه فوتبال ایران، اظهار کرد: به کمیته داوران پیشنهاد می کنم در این چند هفته‌ی کوتاه که به شروع نیم فصل دوم باقی است، تمام مربیان و داوران لیگ برتر را در مراسمی گرد هم بیاورد و بین آنها هماهنگی ایجاد کند.

وی ادامه داد: هم چنین کمیته داوران باید برای داوران و کمک داوران کلاس توجیهی برگزار کند و از این فرصت طلایی تعطیلات استفاده کند تا صحبت های مربیان و داوران بر ضد یکدیگر را به پایین ترین درجه خود برساند.

نظری در ادامه با اشاره به نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال خاطرنشان کرد: عملکرد داوران از ابتدای لیگ برتر تا هفته های آخر خوب پیش می رفت، ولی هر چه حساسیت بازی ها بیشتر شد تمرکز داوران کمتر شد و به این ترتیب اشتباه ها هم زیادتر شد. البته در بیشتر شدن حساسیت بازی ها هم تماشاگران مقصرند و هم کادر فنی تیم ها و هم بازیکنان.

وی افزود: اشتباه داوری جزوی از فوتبال است، اما اشتباهی که در بازی مس کرمان و ذوب آهن پیش آمد نباید اتفاق می افتاد. چرا که این قانون قبل از جام جهانی بخش نامه شده بود و باید پس از جام جهانی اجرا می شد و هم از آنجا که این قانون در کلاس های داوری هم به داوران گفته شده بود، تاسف آور است که داور کمک داور، ناظر داوری و حتی نماینده فدراسیون که خودش از داوران با سابقه است هیچ کدام قانون را نمی دانستند.

نظری هم چنین با اشاره به تجدید بازی مس و ذوب آهن هم تصریح کرد: خوشحالم که فدراسیون تصمیم درستی گرفت و رای به تجدید بازی داد. براساس قانون اگر کسی در زدن ضربه پنالتی مکث کند، در صورتی که گل شود باید ضربه تکرار شود و اگر گل نشود جریمه اش یک ضربه غیر مستقیم به سوی حریف است و اگر گل شود و بازی ادامه پیدا کند، در نهایت باید بازی تجدید شود.

این کارشناس داوری ادامه داد: به طور کلی کمیته داوران باید در نحوه چیدن داوران دقت بیشتری کند، چرا که هم داوری برای هر بازی مناسب نیست و اگر کمیته داوران از نظر تعداد داور با مشکل روبرو نباشد باید در انتخاب داوران بیشتر دقت کند.

وی درباره جام ملت های آسیا و حضور نداشتن داوران وسط ایرانی در این بازی ها هم گفت: امروز دیگر رسانه ها مرزی ندارند و بازی های مهم در همه جای دنیا قابل مشاهده هستند. داوران ما باید بدانند که قضاوت هایشان تماما توسط کمیته داوران آسیا زیر نظر گرفته می شود. به ویژه داوران بین المللی و نخبه که نحوه قضاوتشان در داخل کشور روی نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا تاثیر مستقیم دارد. خصوصا این که رییس کمیته داوران آسیا هم اماراتی است و مطمئنا بازی های لیگ ایران را زیر نظر دارد.

نظری در همین رابطه افزود: درست است که انتخاب داوران توسط کمیته داوران آسیا بیشتر به نمره ای که ناظران به آنها می دهند، بستگی دارد؛ ولی توصیه من به داوران مان این است که اهمیت بازی های داخلی را از بازی های بین المللی کمتر ندانند.

ممبینی: در آسیا نفوذ نداریم، داوران ما را انتخاب نمی‌کنند

داور بین‌المللی فوتبال گفت: مهمترین دلیل انتخاب نشدن داوران ما برای جام ملت‌ها این است که در آسیا نفوذ نداریم.

هدایت ممبینی، اظهار کرد: در کنفدراسیون فوتبال آسیا کرسی نداریم و به همین دلیل حق داوران ما خورده می‌شود و برای مسابقه‌هایی مثل جام ملت‌های آسیا انتخاب نمی‌شویم.

وی در همین رابطه افزود: بیشتر کشوهای صاحب فوتبال در کنفدراسیون فوتبال آسیا پست‌های بالا را در اختیار دارند و می‌توانند در تصمیم‌های کنفدراسیون تاثیر بگذارند.

ممبینی ادامه داد: البته ممکن است کمیته داوران آسیا بر عملکرد داوران بین‌المللی کشورها در لیگ‌های داخلی‌شان هم نظارت داشته باشد اما، این نظارت تاثیر چندانی بر نحوه انتخاب داوران برای رقابت‌های بین ‌المللی ندارد.

داور بین‌المللی فوتبال در ادامه سخنانش درباره وضعیت داوری لیگ برتر هم خاطرنشان کرد: تعدادی اشتباه داوری در بازی‌ها وجود داشته است که البته طبیعی است و اشتباه داوری جزیی از فوتبال است اما، در مجموع عملکرد داوران در لیگ برتر خوب بوده است.

وی در ادامه با بیان این که امسال انتقاد تیم‌ها و رسانه‌ها از داوران بیشتر از قبل بود، تصریح کرد: داوران هرگز درباره نحوه کار مربیان صحبت نمی کنند و اگر حرفی علیه یک مربی زده شده باشد، در جواب محبت‌های آن مربی بوده است اما، بر خلاف داوران این مربیان هستند که به شدت علیه داوران صحبت می‌کنند.

ممبینی افزود: مربیان و مدیران باشگاه‌ها فکر می‌کنند حرف‌هایی که علیه داوران می‌زنند، برایشان تبعاتی ندارد و شاید هم باشگاه‌ها با روابط قوی که دارند این تبعات را کاهش می‌دهند یا از بین می‌برند. اگر مربی بداند با حرف زدن بر ضد داور از چند بازی محروم می‌شود هرگز علیه داوری صحبت نمی‌کند ولی جریمه مالی یک یا دو میلیونی تاثیر چندانی نمی‌تواند داشته باشد.

وی ادامه داد: داوران چه قبل و چه بعد از بازی حرف‌های زیادی می‌شنوند ولی هیچ نمی‌گویند اما، مربیان بلافاصله بعد از هر شکست علیه داوران مصاحبه می‌کنند و آنها را مقصر شکست‌های خود می‌دانند اما اگر بدانند صحبت هایشان مجازات دارد، دیگر شاهد چنین مصاحبه‌هایی علیه داوران نخواهیم بود.

ناظران و داوران ایران در سمینار نخبگان آسیا شرکت می‌کنند

۸ ناظر و داور فوتبال و فوتسال ایران در سمینار آموزشی نخبگان آسیا که اواخر بهمن ماه در کوالالامپور مالزی برگزار خواهد شد، دعوت شدند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا از ۴ ناظر بین المللی فوتبال کشورمان شامل؛ حسین عسگری، اسماعیل صفیری، صدرالدین موسوی و مسعود مرادی برای شرکت درسمینار آموزشی ناظران آسیا که از ۱۳ تا ۲۴ فوریه ( ۲۴ بهمن تا ۵ اسفند) برگزار خواهد شد ، دعوت کرد.

همچنین عبدالکریم سیستانی، وحید عرض پیما، محمود نصیرلو و علیرضا سهرابی به سمینار داوران فوتسال که از ۱۶ تا ۲۰ فوریه (۲۷ بهمن تا ۱ اسفند) در مالزی دعوت شدند. برترین های این دوره برای نظارت و داوری مسابقات فوتبال و فوتسال در سال جدید میلادی انتخاب خواهند شد.

فنایی: آنقدر که برای انتخابات AFC رایزنی می‌شود به داوران اهمیتی نمی‌دهند

محمد فنایی درباره عدم حضور داوران ایرانی در جام ملت‌های آسیا و دلایل این غیبت صحبت‌های زیر را مطرح کرد:

* جامعه فوتبالی انتقاد پذیر نیست
دلیل اینکه دوست ندارم مصاحبه کنم این است که جامعه فوتبالی ما انتقاد پذیر نیست و در حالی که ما این صحبت‌ها را برای بهبود وضعیت انجام می‌دهیم به جای گرفتن نمره مثبت، نمره منفی می‌گیریم. به این دلیل که هنوز فرهنگ انتقاد پذیری در جامعه ورزشی ما به خصوص در بخش فوتبال بارور نشده است.

* عدم موفقیت باعث ورود به بحث داوری شده است
بحث روز داوری که حساسیت‌هایی را به وجود آورده است به این دلیل است که در عرصه بین‌المللی توفیقی به دست نیاورده‌ایم. اگر داوران موفق باشند رسانه‌ها به این شکل به موضوع داوری نمی‌پردازند، اما عدم موفقیت جامعه را وادار می‌کند که از رسانه‌ها بخواهند به دنبال دلایل این ناکامی باشند.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

* نقش داوران در پررنگ شدنشان در عرصه‌های بین‌المللی مهم است
مهمترین فاکتوری که می‌تواند باعث شود در عرصه‌های بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم نقشی برای خود داوران است. البته داوران ما در خارج از کشور قضاوت‌های بدی انجام نداده‌اند اما باید بدانیم فاکتور کنفدراسیون فوتبال آسیا چیست. اعزام داوران ما به آسیا زیاد است و این نشان می‌دهد که فوتبال آسیا روی داوری ایران حساب باز کرده است.
مسئله دوم ما این است که داوران ما چه عملکردی دارند. باید قبول کنیم که لیگ ما در آسیا قوی است و این کار را برای داوران ما سخت می‌کند. حساسیت‌ها، ‌فشار هواداران، ناامنی در برخی استادیوم‌ها برای داوری‌ها مسائلی نیست که مورد پسند AFC باشد. با توجه به سیستم فناوری اخباری که در رسانه‌ها در مورد داوران نوشته می‌شود، به گوش مسئولان AFC می‌رسد و برای آنها مهم است که از چه داورانی برای مسابقات بین‌المللی استفاده کنند.

* مرادی نقش خوبی در داوری ایران داشت
درست است که مسعود مرادی در داخل کشور با انتقادهایی روبروست و برخی سلیقه‌ها به قضاوت او نمره مثبت نمی‌دهند اما این داور در خارج از کشور آبروی داوری در ایران بوده است. او در همه مسابقات بین‌المللی به غیر از جام جهانی حضور داشته است. همین عدم حضور ما در جام جهانی از بهای‌مان در آسیا کاسته است.
درست است که کامرانی‌فر به عنوان کمک داور در جام جهانی حضور داشت اما حضور او نمی‌تواند نقش موثری در موفقیت داوران‌مان داشته باشد.

* شرایط حال حاضر ایجاب می‌کند رایزنی کنیم
باید دید نظر AFC در مورد محسن ترکی که جایگزین مسعود مرادی در لیست داوران بین‌المللی ایران بوده چیست. مسئله دوم این است که شرایط حال حاضر فوتبال ایجاب می‌کند ما در آسیا رایزنی کنیم.
زمان اکنون با گذشته فرق می‌کند در گذشته فاروق برزو را داشتیم او به دلیل تاثیرگذاری که داشت در انتخاب‌هایش دقت لازم را می‌کرد ولی اکنون با رفتن فارق برزو کشورهایی که در کمیته داوران AFC نماینده دارند از نمایندگان خود توقع دارند رایزنی‌های لازم را انجام دهند اما ما جایگاهی در AFC نداریم و این مسئله تاثیرگزار است.
من ۱۸ سال پیش بود که توانستم به جام جهانی بروم. آن موقع به ایران قضاوت یک داور در جام جهانی می‌رسید و من سپس توانایی‌های خودم را ثابت کردم و به فینال رسیدم. اما اکنون شرایطی است که اگر جایگاهی در AFC نداشته باشیم نقش داورانمان کمرنگ می‌شود.

* نباید رایزنی در آسیا را رها کنیم
اکنون که در جام ملت‌های آسیا نماینده‌ای نداریم داوران نباید فعالیت خود را رها کنند بلکه باید در مسابقه‌های بعدی خود را نشان دهند. یک داور باید کارهای خارق‌العاده انجام دهد. پیاده کردن قوانین داوری وظیفه همه داوران است. اما اینکه یک داور در یک مسابقه در شرایط حساس گره‌ای را باز کند این کار برجسته است که داور را از دیگران متمایز می‌کند.

* آنقدر که برای انتخابات AFC رایزنی می‌شود به داوران اهمیتی نمی‌دهند
اکنون مسئولان فدراسیون برای انتخابات کنفدراسیون آسیا و حفظ جایگاه‌شان مدام در حال رایزنی هستند. می‌بینید که چه مهمانانی دعوت می‌شود و چه هزینه‌هایی می‌شود. ولی آیا در رابطه با
داوری هم این کارها صورت می‌گیرد؟ فدراسیون فوتبال همانقدر که برای حضور تیم ملی در مسابقات مهم تلاش،‌هزینه و رایزنی می‌کند و برایشان جایزه تعیین می‌کند آیا برای داوری هم چنین کاری کرده؟
من از خودم گذشتم و در روزهایی که برای ایران آبرو کسب کردیم از مسئولان وقت ورزشی کسی برایم ارزشی قائل نشدند و فقط مردم بودند که متوجه موقعیت‌ها می‌شدند اما اکنون زمانی است که مسئولان باید به داوران اهمیت دهند. چه طور برای استخدام مربی تیم ملی بالای میلیارد پول می‌دهند و به بازیکن وعده پرداخت ۱۵۰ سکه را می‌دهند ولی جایگاه داوران فراموش شده است؟ آیا کار داوران کمتر از بقیه است. چرا انگیزه‌ها را می‌کشند؟ آیا فقط باید سرنیزه انتقادها و فحاشی‌ها به سمت داور باشد. این کار فقط کار عنایت نیست که برای داوران رایزنی کند.
رئیس کمیته داوران می‌تواند به فدراسیون فشار بیاورد و مسئولان فدراسیون مکاتبات لازم را با AFC انجام دهند.

حسین عسگری: مسوولیت کمیته داوران را می‌پذیرم

تغییر مسعود عنایت به جامعه فوتبال و داوری شوک وارد کرد

حسین عسگری از تصمیم فدراسیون فوتبال برای انتخابش به عنوان مسوول کمیته داوران استقبال کرد و گفت: در صورت پیشنهاد فدراسیون، این سمت را می‌پذیرد.

پیشکسوت داوری فوتبال در واکنش به اظهارات تاج مبنی بر این که او جدی‌ترین گزینه سرپرستی کمیته داوران فدراسیون فوتبال است، اظهار کرد: تاج به من لطف دارد ولی فعلا با من صحبتی نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که در صورت پیشنهاد فدراسیون آیا این سمت را می‌پذیرید؟ تاکید کرد: من دوست دارم به داوری کمک کنم و اگر فدراسیون این پیشنهاد را بدهد خوشحال می‌شوم و می‌پذیرم.

عسگری در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که آیا برای بهبود شرایط داوری برنامه‌ای دارید؟ خاطرنشان کرد: بله. باید دید چه می‌شود و شرایط چگونه است. خوشبختانه در کشور ما آن قدر افراد متخصص هستند که اگر کسی بخواهد کار کند به راحتی می‌تواند از این افراد استفاده کند. متاسفانه داورانی هستند که در طول ۴ ، ۵ سال گذشته به کار گرفته نشدند و نتیجه‌اش همین است که می‌بینید.

جدی‌ترین گزینه سرپرستی کمیته داوری فدراسیون فوتبال با انتقاد از عملکرد عنایت گفت: سرنوشت کسی که می‌خواهد همه چیز را در دست خود داشته باشد همین است. عنایت به تنهایی تصمیم می‌گرفت و همه امورات را در دست خود داشت. او بسیاری از مواقع خارج از کشور بود و به کار کمیته داوران نمی‌رسید.

وی در پاسخ به این پرسش مبنی بر این که آیا با تغییر عنایت می‌توان به ایجاد جوی آرام در داوری امیدوار بود، تصریح کرد: فدراسیون راه دیگری جز تغییر عنایت نداشت. چه کار دیگری می‌توانست بکند. تغییر عنایت باعث شد شوکی به جامعه فوتبال و داوری وارد شود و فدراسیون هم نشان دهد که به فکر پاسخ به انتقادات است و واکنش نشان می‌دهد. تنها کاری که فدراسیون می‌توانست بکند همین بود. این تغییر نویدبخش شرایط بهتر در آینده است. به امید خدا شرایط بهتر می‌شود.

مهدی تاج: عسگری سرپرست کمیته داوران می‌شود

نایب رییس فدراسیون فوتبال حضورش در راس کمیته داوران را تکذیب کرد.

مهدی تاج  با تکذیب خبر یکی از سایت‌های خبری که از او به عنوان جانشین مسعود عنایت نام برده بود، گفت: چنین خبری صحت ندارد. با توجه به این که نایب رییس اول، جانشین رییس فدراسیون فوتبال به حساب می‌آید، این امکان وجود ندارد که چنین اتفاقی بیفتد.

او درباره جانشین عنایت هم گفت: به احتمال فراوان حسین عسگری سرپرستی کمیته داوران را بر عهده خواهد گرفت و من با ایشان درباره حضور در کمیته داوران صحبت کرده‌ام.

کفاشیان: برای بهبود وضعیت داوری این تصمیم را گرفتیم

علی کفاشیان، درباره استعفای عنایت از ریاست کمیته داوران فدراسیون فوتبال اظهار داشت: استعفای وی به من تحویل شده است و جلسه‌ای هم با هم در این رابطه برگزار کردیم. باید بعد از صحبت با اعضای هیات رئیسه و بررسی عملکرد وی، تصمیم‌گیر‌ی کنیم. عنایت دست ما را برای تصمیم‌گیری باز گذاشته است.
وی ادامه داد: بعد از بررسی جوانب، تصمیم نهایی را اعلام خواهیم کرد. البته ما از علمکرد وی راضی بودیم؛ اما بارها به من گفته بود اگر کسی بهتر از من است، برای کمک بیاید. من هم در حد توانم به او کمک خواهم کرد. به همین دلیل، ممکن است تغییراتی ایجاد کنیم.
رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: اگر هم عنایت از
کمیته داوران برود، در بخش‌های دیگر داوری از وی استفاده خواهیم کرد. از عملکرد عنایت راضی بودیم. او فعال بود؛ اما برای بهبود وضعیت این تصمیم را گرفتیم.

کفاشیان در مورد گمانه زنی‌ها درمورد جانشنی عنایت عنوان کرد: افراد زیادی برای این سمت مد نظر ما هستند که توانمندی‌های زیادی دارند. باید بعد از یک بررسی دقیق ببینیم کدامیک از آنها با سیاست‌های فدراسیون همخوانی دارند.

عسگری: کفاشیان به من لطف دارد، اما تماسی از فدراسیون نداشتم

 

حسین عسگری، درباره شایعات مطرح شده پیرامون حضورش در راس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: هنوز تماسی با من برای حضور در کمیته داوران گرفته نشده است. در مورد قبول استعفای عنایت هم خبری ندارم.
وی در مورد ادامه داد: من هم از طریق رسانه‌ها شایعاتی در مورد حضورم در کمیته داوران شنیده‌ام. کفاشیان هموراه نسبت به من لطف داشته است، اما هنوز تماسی با من برای قبول این مسئولیت گرفته نشده است.
عسگری تصریح کرد: من هم دوست دارم با تجربیاتی که دارم به داوری کمک کنم. بیش از نیمی از عمر خود را در این راه گذاشته‌ام و اگر موفق شوم کمک کنم خوشحال می‌شوم.
پیشکسوت داوری افزود: شرایط خوبی در داوری نداریم. به هر حال کار بزرگ نیاز به آستانه تحمل بالا دارد. جو فوتبال خوبی هم نداریم. مدیریت کمیته داوران کار ساده‌ای نیست و سخت ترین قسمت فدراسیون فوتبال همین بخش است.
پس از استعفای مسعود عنایت، رئیس پیشین
کمیته داوران از حسین عسگری به عنوان بخت نخست قبول این کمیته نام برده می‌شود.

عنایت از ریاست کمیته داوران فدراسیون فوتبال استعفا کرد

 

مسعود عنایت، رئیس کمیته داوران از سمت خود در فدراسیون فوتبال کناره‌گیری کرد.

به گزارش سایت داوران ایران، مسعود عنایت عصر امروز استعفا نامه خود را به علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال تحویل داد. هنوز از قبول یا رد این استعفانامه خبری در دست نیست و کفاشیان باید در این مورد تصمیم‌گیری کند.
یکی از حاضران در
کمیته داوران این خبر را تایید کرد؛ اما از جزئیات آن اظهار بی‌اطلاعی کرد.

گفتنی است، در هفته‌های اخیر انتقادات بسیاری نسبت به عملکرد کمیته داوران و عنایت، رئیس این کمیته در جامعه ورزش و رسانه‌ای مطرح می‌شد که به نظر می‌رسد مسعود عنایت در واکنش به این اتفاقات استعفا کرده است. در روزهای اخیر درگیری‌های لفظی هم بین برخی داوران و عنایت در مطبوعات شکل گرفته بود.

برگزاری کلاس توجیهی برای داوران لیگ برتری

 

کمیته ‌داوران فدراسیون فوتبال از برگزاری کلاس توجیهی سه روزه برای داوران رقابت‌های لیگ برتر خبر داد.

به گزارش سایت داوران ایران، یک دوره کلاس توجیهی سه روز نیم فصل لیگ برتر فصل ۹۰-۸۹ برای داوران، کمک داوران و ناظران  لیگ برتر از تاریخ ششم تا هشتم بهمن‌ماه در هتل آکادمی ملی فوتبال برگزار می‌شود.

برای حضور در این کلاس توجیهی، از ۹۵ ناظر، داور و کمک داور حاضر در رقابت‌های فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور دعوت به عمل خواهد آمد.

در ۲۰ هفته برگزار شده از مسابقات لیگ برتر اشتباهات داوران و کمک داوران اعتراضات بسیاری را به همراه داشت که مهمترین آن به دیدار ذوب آهن و مس کرمان باز‌ می‌گردد. در آن مسابقات داور و کمک داوران قوانین داوری را نقض کردند که همین مسئله باعث شد کمیته انضباطی رای به تکرار بازی بدهد.

هفته هفتم لیگ یک فوتسال

فهرست داوران مسابقات فوتبال جام ملت های آسیا اعلام شد

 

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) فهرست داوران حاضر در مسابقات جام ملت های این قاره در سال ۲۰۱۱ را اعلام کرد.

بر این اساس ۱۲ تیم داوری قرار است وظیفه قضاوت در ۳۲ مسابقه جام ملت های آسیا را که از روز هفتم ژانویه (۱۷ دی ماه ) به میزبانی قطر برگزار شود را بر عهده داشته باشند.
کنفدراسیون فوتبال آسیا نام ۴ داور را نیز به عنوان
داوران ذخیره اعلام کرده است.
در این فهرست ”حسن کامرانی فر” و ”رضا سخندان” از ایران به عنوان کمک داورهای ”خلیل الغمدی” عربستانی و ”علیرضا فغانی” و ”محسن ترکی” به عنوان داورهای ذخیره معرفی شده اند.
فهرست تیم های داوری که شامل یک داور وسط و دو کمک داور خواهد بود، به شرح زیر است:

** داور وسط: بنیامین ویلیامز، استرالیا
کمک داور اول: بنیامین ویلسون، استرالیا
کمک داور دوم: هاکان آناز، استرالیا

** داور وسط: یوییچی نیشیمورا ، ژاپن
کمک داور اول: تورو ساگارا، ژاپن
کمک داور دوم: توشیوکی ناگی ، ژاپن

** داور وسط: کیم جونگ جین ، کره
کمک داور اول: جئونگ هائه سانگ ، کره
کمک داور دوم: جانگ جون مو، کره

** داور وسط: سوبخیدین مهد صالح ، مالزی
کمک داور اول: مو یوشین ، چین
کمک داور دوم: مهد صبری بن مت داوود ، مالزی

** داور وسط: عبدالله الهلالی ، عمان
کمک داور اول: باخادیر کوچکاروف ، قزاقستان
کمک داور دوم: حمد المیاحی، عمان

** داور وسط: عبدالرحمان محمد ، قطر
کمک داور اول: محمد ضرمان، قطر
کمک داور دوم: حسن الذوادی ، قطر

** داور وسط: خلیل الغمدی ، عربستان
کمک داور اول: حسن کامرانی فر ، ایران
کمک داور دوم: رضا سخندان ، ایران

** داور وسط: عبدالمالک ، سنگاپور
کمک داور اول: جفری گاه، سنگاپور
کمک داور دوم: هاجا مایدین، سنگاپور

** داور وسط: نواف شکرالله، بحرین
کمک داور اول: خالد العلان، بحرین
کمک داور دوم: محمد جودت نحلاوی، سوریه

** داور وسط: علی البداوی ، امارات
کمک داور اول: صالح المرزوقی، امارات
کمک داور دوم: یاصر مرد، کویت

** داور وسط: روشن ایرماتوف ، ازبکستان
کمک داور اول: عبدوخمیدولو رسولوف ، ازبکستان
کمک داور دوم: رافائول ایلیاسوف، ازبکستان

** داور وسط: محمد بنوزا ، الجزایر
کمک داور اول: محمد مکنوس
کمک داور دوم: عبدالحق اچیالی

** داورهای ذخیره
محسن ترکی ، ایران
علیرضا فغانی ، ایران
والنتین کوانکو ، ازبکستان
عبدالله بلیده، قطر

اعلام اسامی داوران قضاوت کننده در لیگ برتر فوتسال

به گزارش سایت داوران ایران، کمیته داوران اسامی داوران قضاوت کننده در لیگ برتر فوتسال از هفته نوزدهم باشگاههای کشور را اعلام کرد.

۹/۱۰/۸۹-هفته نوزدهم-ساعت ۱۶:۰۰

فولاد ماهان سپاهان-شهید منصوری قرچک-پیروزی-اصفهان

پژمان رضایی-حسین شاهمرادی-رضا فلاح زاده-ابراهیم مهرابی افشار-ناظر:کاظم حیدرزاده

شرکت ملی حفاری ایران-صنایع گیتی پسند اصفهان-نفت-اهواز

مهران جعفری-حمیدرضا اسدی-قباد فتح اله زاده-حسن عرفانی-ناظر:عبدالکریم سیستانی

کیش ایر قم-علم و ادب سایپا مشهد-هلا ل احمر-قم

علی پورافشار-داوود خان محمدی-احمد نقی زاده-اسماعیل خلیلی-ناظر:هرمز شفق

لبنیات ارژن شیراز-دبیری تبریز-شهید ابوالفتحی-شیراز

وحید عرض پیما-سید محسن زواره ای-عباس انتظامی-محمد محبی-ناظر:منوچهر نظری

راه ساری-استراحت

گسترش فولاد تبریز-فیروز صفه اصفهان-شهید پور شریفی-تبریز

علیرضا عبدالغنی-اصغر علی بیگی-سعید عباسی-زاد فروتن-ناظر:عباس بهروش

اعلام اسامی داوران قضاوت کننده در لیگ دسته اول فوتسال

به گزارش سایت داوران ایران، کمیته داوران اسامی داوران قضاوت کننده در رقابتهای لیگ دسته یک باشگاههای کشور از هفته هفتم را اعلام کرد.

۸/۱۰/۸۹-هفته هفتم

نفت امیدیه-بنیاد مسکن شیراز

آرمان قنبرزاده-حسین نوری-مهدی صفایی-علی حفیظی

گاز خوزستان-فراز قم

علیرضا یگانه-حسین امیری-بهروز سهامی-مهدی حقوقی-ناظر:عبدالکریم سیستانی

صدرا شیراز-جام جم یزد

فیروز ممبینی-بابک سورشجانی-رشید پردل-عیسی حسنی -ناظر:محمد فرجی

گروه صنعتی سیمان کرمان-شهرداری ساوه

محمد رضا توکلیان -حمیدرضا طیب طاهری-مرتضی توکلیان-علی هاشمی-ناظر:عزیز اله زارعی

دبیری نوین تبریز-میثاق تهران

علی قریشی-فردین مبارکی-حسن کشاورز-ولی اله صفارها-ناظر:عباس رنجی

فرش آرا مشهد-شهرداری تبریز

امیر حسین ملکی-ایمان غلامی-مهدی آدینه پور-امید سهرابی-ناظر:مصطفی حاج محمد

دانشگاه علوم پزشکی مازندران-شهر آفتاب

مرتضی شکرانه-حمید کاشانی-سعید دل انگیز-مهدی کرد-ناظر:هوشنگ شهرکی

شهدا سپاه ارومیه –شهروند بابل

فرهاد مولایی-حسنعلی رحیمی-احمد جیلو-علی حیدری-ناظر:هادی رحیم آبادی

اعلام قوانین جدید داوری فوتسال

برخی از قوانین جدید داوری فوتسال که در سمینار FIFA به میزبانی اردن برگزار شده بود، اعلام شد.

صدر الدین موسوی که به عنوان نماینده ایران در سمینار مدرسین داوری فوتسال حضور داشت از تغییر برخی از قوانین داوری خبر داد.

بر همین اساس موارد تغییر یافته به شرح زیر می باشد:

قانون ۸: از ضربه شروع، مستقیما گل به دست نمی آید.

قانون ۱۲: خطاها و رفتارهای ناشایست:

در هر شرایطی اگر بازیکنی بدون انجام عمل تعویض و بدون اجازه به عنوان فرد اضافی (ششم) وارد زمین بازی شود و مرتکب هر گونه تخلفی شود، شروع بازی مجدد با ضربه آزاد غیر مستقیم می باشد. اجرای تنبیهات انضباطی به روی این بازیکن به جای خود محفوظ است.

قانون ۱۵: ضربه اوت:

طبق قوانین جدید که قبلا ذکر شده است، زننده ضربه اوت می تواند توپ را روی خط و یا تا فاصله ۲۵ سانتی متری از خط طولی درخارج  از زمین قرار دهد. در صورتیکه ضربه زننده، توپ راخارج از زمین گذارد، بعد از ضربه اگر توپ وارد زمین نشود، ضربه اوت تکرار خواهد شد.ا ما اگر توپ روی خط قرار گیرد و بعد از ضربه توپ اگر وارد زمین نشود، ضربه اوت به تیم حریف واگذار خواهد شد.

قانون ۱۶: پرتاپ اوت دورازه:

دروازبان پس از اجرای پرتاپ اوت دروازه دیگر نمی تواند به هیچ عنوان توپ را مجددا از هم دسته های خود دریافت نماید. مگر آنکه قبلا توسط بازیکن حریف لمس و یا بازی شده باشد.

تاکید بر نکته مهم در این قانون چنین است که نمی تواند از همدسته  خود دریافت کند یعنی (چه با پا و چه با هر قسمتی از بدن همدسته  نمی تواند به دروازبان  توپ را واگذار کند) رفتن دروازه بان به زمین حریف برای او نیز مصونیت ایجاد نمی کند و این مورد فقط در پرتاپ اوت دروازه قابل اجرا می باشد.

هرگاه دروازه بان در جریان بازی توپ را کنترل کرده و به همدسته خود واگذار کند و یا به جریان بازی باز گردد، دیگر نمی تواند توپ را از همدسته خود دریافت کند تا مادامی که توپ توسط بازیکن حریف لمس یا بازی شود و یا اینکه دروازه بان  وارد زمین حریف شود.

جایگیری داوران:

در جریان مسابقه  در مواردی خاص داوران (داور و داور دوم) می توانند، سمتی  را که قرار گرفتند، با یکدیگر تعویض  کند. این موضوع  از فصل آینده در کشور قابل اجرا  است. لذا داوران در مورد این جابجایی ها  تا دریافت دستور العمل ها نباید  اقدام کنند

هفته هجدهم فوتسال

به گزارش سایت داوران ایران، اسامی داوران قضاوت کننده در لیگ برتر فوتسال از هفته هجدهم از سوی کمیته داوران اعلام شد.

۲/۱۰/۸۹-هفته هجدهم-ساعت ۱۶:۰۰

کیش ایر قم-لبنیات ارژن فارس-هلال احمر-قم

سعید عباسی-علی کلبادی  نژاد-قباد فتح الهی-حسن عرفانی-ناظر:عبدالواحد بیت سیاح

گسترش فولاد تبریز-استراحت

صنایع گیتی پسند اصفهان-فولاد ماهان  اصفهان-پیروزی –اصفهان

علیرضا رجبی-محمود نصیرلو-علی پور افشار-حسین امیری-ناظر:عبدالکریم سیستانی

۳/۱۰/۸۹-هفته هجدهم-ساعت ۱۶:۰۰

علم و ادب سایپا مشهد-فیروز صفه اصفهان-شهید بهشتی-مشهد

عبدالحمید باقری-قاسمعلی شهسواری-صفر علی خاندوزی-بهنام نقوی-ناظر:منوچهر نظری

پرسپولیس تهران-شرکت ملی حفاری ایران-خورشید-تهران

محمد غفاری نژاد-رضا فلاح زاده-پژمان رضایی-رضا ترابی-ناظر:بهمن غفاری

دبیری تبریز-شهید منصوری قرچک-علوم پزشکی-تبریز

عباس دهقان پور-علیرضا فولادی-محسن محمودی-حسن کشاورز-ناظر:حسین جنگی