آموزش داوران فوتسال و فوتبال ساحلی استان مازندران
 اصلاحیه جدید قوانین فوتسال 2010

آخرین تغییرات واصلاحات در قوانین و دستورالعمل های بازی فوتسال ۲۰۱۰

كميته داوران فدراسيون فوتبال بر اساس آخرين تغييرات و اصلاحات  قوانين و دستورالعملهاي كميته داوران فيفا در رشته فوتسال، آخرين تغييرات و اصلاحات در قوانين و دستورالعملهاي فوتسال را اعلام كرد .

اين قوانين از سوي كميته داوران فدراسيون فوتبال ايران از نيم فصل دوم ليگ برتر فوتسال قابل اجرا بوده و از سال آينده در تمام رده هاي فوتسال اعمال خواهد شد.

در سايت فيفا آمده است كه سه تغيير مهم در قانون  7 از قوانين فوتسال كه در ارتباط با  طول زمان بازي ،قانون 12 كه مربوط به خطاها و تخلفات و قانون 16 كه در مورد كنترل توپ توسط دروازه بانان است ايجاد شده است.

يكي از این اصلاحات در قانون شماره 7  انجام شده كه  به  مدت زمان بازي اشاره دارد كه بيان مي كند بازی فقط هنگامی که ضربه به سمت دروازه در پي  ضربه پنالتی از نقطه اول پنالتي ، نقطه پنالتي دوم  یا ضربه  آزاد مستقیم  به مقصد برسد ، پايان مي يابد كه  این امر با سوت داور اعلام مي شود  و اين قانون  در مورد فوتبال ساحلی نيز صدق مي كند.

تغییرات  در قوانين 12 و 16  به دروازه بان ها اشاره دارد.  اگر بعد از پرتاپ توپ ، دروازه بان توپ را دوباره در نيمه زمين خود لمس كند  وقتي هم تيمي خود به  طور عمد او را صاحب توپ كند به طوريكه توپ به  تيم حريف برخورد نكرده باشد  يك ضربه آزاد غير مستقيم به تيم حريف داده مي شود و ضربه آزاد از جاييكه تخلف صورت گرفته زده مي شود.

سابقا ، دروازه بان مي توانست به طور شناور بازي كند و مي توانست اگر توپ  از خط نیمه زمين خودي عبور مي كند آن را لمس كند . این امر دیگر امکان پذیر نيست ؛ دروازه بانان تنها مي توانند يك بار در نيمه زمين خود  و در کمتر از 4 ثانیه مي توانند توپ را لمس كنند و لمس دوباره آن تنها در صورتی كه تيم مقابل توپ را لمس كرده باشد امكان پذير است.

این کلیدی است برای اجتناب از تاکتیک های دفاعی در حاليكه  که در آن  تاكتيك ، بازيكن پنجم تيم  یعنی دروازه بان تیم در نيمه زمين  پيوسته  توپ را در اختيار مي گرفت. حال اگر تيمي بخواهد با دروازه بان شناور به منظور اجتناب از شكست بازي كند ، دروازه بان بايد از خط نیمه  زمين عبور كند.

|+| نوشته شده توسط امیر حسین ملکی در جمعه نوزدهم شهریور ۱۳۸۹  |
 
 
بالا